Burunda Kırmızı Nokta Ne Anlama Gelir? Sivilce, Leke veya Yara?

Daha fazla eğitim görmek için abone olun!

Burunda kırmızı nokta, akneden veya bir takım cilt rahatsızlıklarından dolayı oluşabilmektedir. Oluşan bu kırmızı nokta uzun süre gözlemlendiğinde değişimler fark edilebilecektir. Akneden kaynaklanan kırmızı noktalar, bölgedeki yağlanmadan dolayı oluşanbir takım cilt problemleridir. Bunun yanı sıra güneşe çok maruz kalma çillenmeye sebebiyet verebilir. Cildin hasar alması da kırmızı noktaların oluşumu için önemli bir faktördür, göz ardı etmemek gerekmektedir.

Burun Üstü Kızarması Neden Olur?

Burun üstü kızarması nedenleri arasında damar yolunun cilde yakın olması, kronik iltihaplanma, alerjiler, yanık, yağ bezelerinin kalınlaşması ve kuru ciltli olmak sayılabilmektedir. Burunda sivilce gibi şişlik oluşması yağ bezesinin çıktığına işaret olabilir.

Burun Çevresinde Kızarıklık Neden Olur?

Burun çevresinde ortaya çıkan kızarıklığın sebebi çok soğuk ya da çok sıcağa maruz kalmaktan, grip ve nezle gibi solunum yolu rahatsızlıklarından dolayı olabileceği gibi ciddi rahatsızlıklarında habercisi olabilmektedir. 

Kırmızı Sivilce Neden Çıkar?

Kırmızı sivilce, ergenlikten kaynaklanan hormonal dengesizliklerden, stresten, kullanılan ilaçlardan ve cilt rahatsızlıklarından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra burunda kırmızı nokta, cilt kanseri gibi ciddi problemlerin de habercisi olabilir, doktora görünmekte yarar olacaktır.

Burun Üstünde Kırmızı Nokta Nasıl Geçer?

Burun üstünde çıkan kırmızı nokta şu yöntemlerle geçebilmektedir:

• Lazer Tedavisi: Eğer kırmızı nokta ciddi bir rahatsızlık sonucu oluşmamışsa lazerle kurutularak geçirilebilir.

• Buhar Yöntemi: Hafif bir kırmızı nokta buharla yumuşatılıp hijyenik bir şekilde içi boşaltılabir. 

• İlaç Tedavisi: Bazı kırmızı noktalar damarlarda meydana gelen hareketlilik sonucu oluşur, dışarıdan müdahale yerine ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

• Krem: Doktorunuzun önerdiği kremi bölgeye uygulayarak kırmızı noktanın geçmesini sağlayabilirsiniz.

• Limon: Eğer bu kırmızı noktalar cilt üzerinde derine inmemişse, pamuğa birkaç damla limon dökerek bekletebilirsiniz, cildin beyazlamasına katkı sağlayacaktır.

• Aloe Vera: Burnunuzdaki kırmızı nokta sivilce gibiyse aloe veranın içindeki sıvı onu kurutacaktır.

• Kozmetik Ürünlerinizi Değiştirin: Kırmızı noktanın sebebi kullandığınız makyaj malzemeleri de olabilir, ürünleri değiştirmek hijyen açısından önemlidir.

• Doğru Beslenme: Yediğiniz ürünler de burunda kırmızı noktalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden doğru beslenme kırmızı noktanın geçmesine katkı sağlayacaktır.

• Güneşten Kaçınma: Güneş cilt için sağlıklı olduğu kadar pek çok zararı da içinde barındırır. Burnunuzun üzerinde kırmızı nokta varsa güneşe çıkmaktan kaçınarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

ÜLKÜ HÜR HAKKINDA

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Mail Bültenimize Kaydolun Ücretsiz Bonuslardan Haberdar Olun!

Online kurslarımızda güncellemeye gidildiğinden canlı yayın tarihlerimiz henüz belirlenmemiştir. Eğitimlerimizi ve canlı yayın tarihlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize kaydolun.

Ülkü Hür Kimdir?

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor.

Ülkü Hür, kadınların girişimcilik yoluyla güçlenmesi, iş dünyasında temsil edilmeleri ve kadın girişimciliğinin ve ekosistemin gelişmesi için sürdürdüğü çalışmalarla kadınların hayatlarına dokunmaya devam ediyor.

Fotoğraf çekmeyi, gezip keşfetmeyi ve fikir üretip, uygulamayı çok seven Ülkü Hür evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Girişimci Kadınlar Grubu kurucusu Ülkü Hür, verdiği eğitimlerin yanısıra Girişimci Kadınlar Akademisinin de kurucusudur. Ülkü Hür Girişimci Kadınlar Grubunun sesi olarak birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer almaktadır.