Ev Hanımı Vergi Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Vergi Muafiyet Belgesi

Daha fazla eğitim görmek için abone olun!

Ev hanımı vergi muafiyet belgesi almak için bölgenizde yetkili olan vergi dairesine gidip ‘’Vergi muafiyet belgesi’’ başvurusu yapmanız gerekiyor. Belgenin geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu belgeyi alanlar 3 yıl boyunca vergi ödemezler (Geliri, belirlenen tutar üzerine çıkarsa öderler). Ne yazıkki internet üzerinden başvuru yapmak olanaksız.

Ev Hanımları Vergiden Muaf Mı?

Ev hanımları, ev hanımı vergi muafiyet belgesi aldıktan sonra vergiden muaf oluyorlar. Dilekçe verdiğinizde ise geriye dönük olarak ödemiş olduğunuz 5 senelik ödemenizi de geri alabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Vergi Muafiyeti Şartları

 • Ticari bir banka hesabının açılması.
 • Esnaf vergi muafiyeti belgesinin olması.
 • Üretilen ürünün sanayi tipi veya seri üretim tarzında olmaması. Evde yapılabilecek el işçiliği tarzında olması.
 • Motor tarzında nakil araçların kullanılmaması.
 • Fiziksel bir iş yerinin olmaması.
 • Dışarıdan işçi çalıştırılmaması.
 • Pazar takibi ile satılmaması.

Güncel şartlar ve mevzuat için tıklayınız: Gelir Vergisi Kanunu

Ev Hanımları Vergi Muafiyeti Neyi Kapsıyor?

 • Bireyin kendi ürettiği el işi ürünlerini GVK 47. Maddeye paralel olarak uğraşanlar ve satanlar (el dokuma işleri, çini ve çömlek yapımı, kaşıkçılık, bastonculuk, lüle ve oltu taşı işlemeciliği, yorgancılık, yemeni ve oya işçiliği, sanatsal ve kültürel tarafı olan meslek kolları)
 • Ziraatle uğraşmasına ek olarak motor, hayvan, traktör veya sandal ile eşya ya da insan taşıyanlar
 • Gezici çilingir, hallaç ve ayakkabı boyacısı gibi iş kolları
 • Gezici parekendeciler
 • Gezici olarak sanatla uğraşan kişiler
 • Herhangi bir işçi çalıştırmadan evde eşya, örtü, çorap, çarşaf, nakış, hasır, fırça, paspas, turistik eşya, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, erişte, mantı, urgan ve ip vb. yapımı ile uğraşayanlar ve bunları satanlar

Ev Hanımı Vergi Muafiyeti Süresi Ne Kadar?

Vergi muafiyeti süresi 3 yıldır. 3 yılın sonunda yenilemek için tekrar vergi dairesine gidilmelidir. Eğer, belirtilen şartlardan daha fazla kazanç sağlanmaya başlandıysa vergi dairesine gidilerek bu durumun belirtilmesi gereklidir.

Çalışmayan Ev Hanımları Emlak Vergisinden Muaf Mı?

Çalışmayan ev hanımları emlak vergisinden muaftır. İşsiz, emekli, şehit yakınları ve çalışmayan ev hanımları emlak vergisinden muaftır.

ÜLKÜ HÜR HAKKINDA

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Mail Bültenimize Kaydolun Ücretsiz Bonuslardan Haberdar Olun!

Online kurslarımızda güncellemeye gidildiğinden canlı yayın tarihlerimiz henüz belirlenmemiştir. Eğitimlerimizi ve canlı yayın tarihlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize kaydolun.

Ülkü Hür Kimdir?

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor.

Ülkü Hür, kadınların girişimcilik yoluyla güçlenmesi, iş dünyasında temsil edilmeleri ve kadın girişimciliğinin ve ekosistemin gelişmesi için sürdürdüğü çalışmalarla kadınların hayatlarına dokunmaya devam ediyor.

Fotoğraf çekmeyi, gezip keşfetmeyi ve fikir üretip, uygulamayı çok seven Ülkü Hür evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Girişimci Kadınlar Grubu kurucusu Ülkü Hür, verdiği eğitimlerin yanısıra Girişimci Kadınlar Akademisinin de kurucusudur. Ülkü Hür Girişimci Kadınlar Grubunun sesi olarak birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer almaktadır.