Kadınlar İçin En İyi Savunma Sporları | 14 Spor Branşı

Daha fazla eğitim görmek için abone olun!

Kadınlar için en iyi savunma sporları, günlük hayatta başınıza gelebilecek tehlikelere karşı kendinizi koruyabileceğiniz sporlardan oluşmaktadır. Günümüzde yaşanan olaylar, kadınları savunma mekanizmasını geliştirmeye yöneltmiştir. Yaşanabilecek olaylara karşı kullanabileceğiniz savuna sporlarını sizler için listeledik;

Wing Tsun

Wing Tsun kadınlar için en iyi savunma sporu olarak üst sıralarda yer alan ve bir kadın tarafından geliştirilip tehlikeyi en hızlı şekilde çözmeyi hedefleyen bir spordur. Bir savunma sporu olan bu spor, tehlike anında en etkili hamle olarak ne yapılması gerektiğini denge ve disiplin kurularak öğretmeye çalışmaktadır.

Aikido

Aikido diğer savunma sanatlarına kıyasla kadın savunma sporları arasında çok fazla güç gerektirmeyen bir spordur.  Bu sporda karşıdaki kişinin hareketlerinden faylanarak karşı hamle yapılmaktadır ve bu nedenle bu sporu yapan kadın savunma teknikleri içerisinden yararlı hamleleri ve taktikleri öğrenmektedir. 

Kick Boks

Kick boks Tayland ve Batı boksunun birleştirilmiş halidir ve tekme kullanabilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu sayede bu sporu yapan kadınlar tehlikeyi kendilerine yaklaşmadan önleyebilmektedir. Kick boks aynı zamanda kadın savunma sporları arasında en hızlı ve kolay öğrenime sahip olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir.

Boks

Boks güç ve savunmanın yanı sıra kondisyon gerektiren ve çok eski çağlardan beri var olan bir spordur. Kadın savunma sporları arasında kadınların kendi savunmalarını yapabilecekleri en sert sporlardan biri olarak yer almaktadır.

Jiu Jitsu

Jiu Jitsu en eski uzak doğru savunma sporlarından birisidir ve kadın savunma sporu olarak da kullanılabilmektedir. Boğma ve kilitlemeye yönelik bu spor karşı tarafı etkisiz hale getirmeye odaklanmaktadır.

Karate

Karate yine kökeni Asya kıtasına dayanan ve silahsız olarak yapılan en eski sporlardan biri olarak bilinmektedir. Kişinin kendisini ve zihnini geliştirmesine fayda sağlayan bu spor savunma taktiklerini öğrenmek isteyenlerin bir numaralı tercihleri arasında yer almaktadır.

Eskrim

Eskrim diğer savunma sporları arasında daha az güç gerektiren bir spor olması nedeniyle kadınların sıklıkla tercih ettiği ve temeli kılıçla yapılan dövüşe dayanan bir spordur. Bayan savunma sporları arasında herhangi bir eşya ile kendini savunmayı öğretmesi nedeniylesıklıkla tercih edilmektedir.

Judo

Judo daha çok giysiler üzerine yapılan hamleleri kapsayan bir dövüş sporudur. Judo sporundaki ana amaç rakibi savunma amacı ile etkisiz hale getirmektir ve bu nedenle kadınlar da bu sporu tercih edebilmektedir.

Krav Maga

Krav Maga İsrail ordusu tarafından geliştirilen kendini savunma amacı taşıyan ve bu nedenle kız savunma sporları arasında bulunan bir spordur. Bu sporun temel amacı savaş gibi zor durumlarda bireylerin en iyi şekilde hayatta kalmalarıdır.

Shorinji Kempo

Shorinji Kempo, Kung Fu’nun değiştirilmiş hali olarak bilinmektedir ve bu sporda ana amaç kendini savunmak üzerine kurulmuştur bu nedenle kendini savunmak isteyen kadınlar için de uygundur.

Tekvando

Tekvando Kore dövüş stiline sahip olan ve güçlü ve hızlı vuruşları hedefleyen bir spor dalıdır. Kadınların meşru müdafaası için de uygundur.

Karma Dövüş Sanatları(MMA)

MMA tüm sporların en moderni ve melezi olarak bilinmektedir bunun en büyük nedeni birçok spor dalının karışımını içermesidir. Kadınlar içinde karma tekniklerin kullanılmasını öğreten bu spor savunma amaçlı kullanılabilmektedir.

Sambo

Sambo en az bilinen Rus savunma sporlarından birisidir ve kendini savunmak isteyen kadınlar için harikadır çünkü çok yönlü olarak kendini savunmayı öğretmektedir.

Güreş

Güreş genellikle erkekler tarafından tercih edilse de vücudun direncini arttırması ve karşı tarafa karşı savunma hamlelerini çok iyi öğretmesi nedeni ile kadın savunma sporları arasında da kullanılabilen önemli bir spor dalıdır. Güreş ile ilgilenen kadınlar bedensel ve zihinsel dirençlerini arttırdıklarından tehlikelere karşı daha duyarlı olabilmektedirler.

ÜLKÜ HÜR HAKKINDA

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Mail Bültenimize Kaydolun Ücretsiz Bonuslardan Haberdar Olun!

Online kurslarımızda güncellemeye gidildiğinden canlı yayın tarihlerimiz henüz belirlenmemiştir. Eğitimlerimizi ve canlı yayın tarihlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize kaydolun.

Ülkü Hür Kimdir?

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor.

Ülkü Hür, kadınların girişimcilik yoluyla güçlenmesi, iş dünyasında temsil edilmeleri ve kadın girişimciliğinin ve ekosistemin gelişmesi için sürdürdüğü çalışmalarla kadınların hayatlarına dokunmaya devam ediyor.

Fotoğraf çekmeyi, gezip keşfetmeyi ve fikir üretip, uygulamayı çok seven Ülkü Hür evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Girişimci Kadınlar Grubu kurucusu Ülkü Hür, verdiği eğitimlerin yanısıra Girişimci Kadınlar Akademisinin de kurucusudur. Ülkü Hür Girişimci Kadınlar Grubunun sesi olarak birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer almaktadır.