Kendine Ait Bir Evi Olan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder Mi?

Daha fazla eğitim görmek için abone olun!

Kendine ait evi olan ev hanımı, evinin büyüklüğü 200 metrekareyi geçmediği takdirde emlak vergisi ödemekle yükümlü değildir. Normal şartlarda herhangi bir yerden sahip olunan gayrimenkul, arsa veya iş yeri gibi tapular için emlak vergisi ödemek zorunludur. Ancak bu vergi, bazı kişilere muaf olabilmektedir.

Ev Hanımı Emlak Vergisi Muafiyet Şartları

Emlak vergisinden muaf olabilmek için gerekenler şöyledir:

  • Herhangi bir yerden gelirinin olmaması
  • Başka bir gayrimenkulünün olmaması
  • Gayrimenkul büyüklüğünün 200 metrekareden büyük olmaması
  • Alınan gayrimenkulün mevsimlik olarak değil daimi olarak ikamet edilecek olması

Bu belgeleri içeren dilekçede aynı zamanda başvurulan yerin ada ve parsel numarası, adres bilgileri ve binaya ait vergi sicil numarası yer almak zorundadır. Başvuru sahibi ev hanımına ait aktif olarak sigortalı olmadığı belge de Sosyal Güvenlik Kurumundan alınarak dilekçeye eklenmelidir. 

Kadınlar Emlak Vergisi Öder Mi?

Kadınlar emlak vergisi öder. Emlak vergisini kadınların ödememesi gibi herhangi bir pozitif ayrımcılık yoktur. Her vatandaş gibi kendine ait evi, arsası, iş yeri olan kadınlar emlak vergisi ödemekle mükelleflerdir. 

Eşi Çalışan Ev Hanımı Emlak Vergisi Öder Mi?

Eşi çalışan ev hanımları emlak vergisi ödemeyebilir. Ev hanımlarının kendi üzerlerine olan evler için emlak vergisi ödeme muafiyeti söz konusudur. Eşi çalışan ev hanımları da bu muafiyetten yararlanabilir. Ev hanımları gerekli şartları taşıdıkları halde emlak vergisi muafiyetini başlatabilir. Bu şartları taşıyan ve muafiyet imkânından haberi olmayan ev hanımları için 5 yıl geriye kadar emlak vergisi iadesi imkânı sunulur.

Emlak Vergisi Kimlerden Alınır?

Emlak vergisi üzerinde herhangi bir emlak, iş yeri, arsa olan her vatandaştan alınır. Bazı kişilerin emlak vergisi muafiyet hakkı bulunmaktadır. Bu kişiler; şehit yakını, gazi, ev hanımı, gazi, dul veya emekli kişilerdir. Gerekli belgeleri ile birlikte dilekçe gönderen vatandaşlar emlak vergisi ödemekten muaf olabilmektedir. 

Emlak Vergisi Muafiyeti İçin Nereye Başvurulur?

Emlak vergisi muafiyeti için öncelikle gayrimenkulün olduğu konumdaki belediyeye başvurulması gerekir. İlgili belediyede Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne yapılan başvurularda müdürlüğe ithafen dilekçe yazılır ve gerekli belgelerin de dilekçe ile verilmesi gerekir. 

ÜLKÜ HÜR HAKKINDA

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Mail Bültenimize Kaydolun Ücretsiz Bonuslardan Haberdar Olun!

Online kurslarımızda güncellemeye gidildiğinden canlı yayın tarihlerimiz henüz belirlenmemiştir. Eğitimlerimizi ve canlı yayın tarihlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize kaydolun.

Ülkü Hür Kimdir?

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor.

Ülkü Hür, kadınların girişimcilik yoluyla güçlenmesi, iş dünyasında temsil edilmeleri ve kadın girişimciliğinin ve ekosistemin gelişmesi için sürdürdüğü çalışmalarla kadınların hayatlarına dokunmaya devam ediyor.

Fotoğraf çekmeyi, gezip keşfetmeyi ve fikir üretip, uygulamayı çok seven Ülkü Hür evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Girişimci Kadınlar Grubu kurucusu Ülkü Hür, verdiği eğitimlerin yanısıra Girişimci Kadınlar Akademisinin de kurucusudur. Ülkü Hür Girişimci Kadınlar Grubunun sesi olarak birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer almaktadır.