Trendyol’un Kurucusu Demet Mutlu’nun Başarı Hikayesi

Demet Mutlu Trendyol

Daha fazla eğitim görmek için abone olun!

Demet Mutlu 22 Ağustos 1981 yılında New York kentinde dünyaya gelmiştir. Liseyi İtalya’da okuduktan sonra New York’a geri dönmüştür. Burada ekonomi bölümünü birincilikle bitirmiştir. Harvard Master Of Business’e kabul edilen Demet Mutlu, daha sonra kendi işini kurmaya karar vererek master eğitimini 2. Yılında yarım bırakmıştır. Bu kararı verdikten sonra kendini finans, pazarlama ve iş geliştirme konusunda ilerletmiştir. 2009 yılının haziran ayında Trendyol şirketini kurmuştur. Trendyol’a yatırım yapan Emre Kurttepeli ve Sidar Şahin ilk ortakları olmuştur. 300 bin dolarla kurduğu bu şirket, ilk 16 ayda 16 milyon kadar bir değere ulaşmıştır. Demet Mutlu’nun bu başarı hikayesi onu daha da güçlendirip kariyerine yeni bir soluk getirmiştir. Trendyol 2010 yılında 34 milyon 33 bin 478 dolar bir sermaye yakalamıştır ve e-ticaret sektörü sayesinde ünlü tasarımcıların ürünleri Anadolu’nun her yerinden fark edilir hale gelmiştir. Bu süre içerisinde Facebook’da da e-mağaza seçeneklerinin bulunması Demet Mutlu’nun başarı öyküsüne büyük katkı sağladı. İlk defa sanal mağazacılık açması ve Türkiye’de yabancı manken kullanması onu öne çıkaran özelliklerinden biri oldu. 2013 yılında yeni bir ofise taşınarak Trend-Store’u açmıştır. 2018 yılında Trendyol Çin merkezli bir e-ticaret platformu olan Alibaba tarafından 1 milyar 78 milyon dolar karşılığında satın alınmıştır. Satış işleminden sonra Demet Mutlu, Ceo’luk görevine devam etmiştir ve bu başarı hikayesi günümüzde hala devam etmektedir. 2020 yılında Trendyol, en çok tercih edilen online alışveriş sitesi olmuştur.

Son verilere göre (Ağustos, 2021) Trendyol şirketinin değeri 16.5 milyar dolardır. Şirket, böylelikle Türkiye’den dünyaya yayılan ilk ‘’decacorn’’ olmuştur.

Trendyol Neden Bu Kadar Başarılı?

Trendyol, müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını önemsemesi, bireylerin kolay ve güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasının sağlanması, devamlılığı olması, sonuç odaklı olarak istek ve ihtiyaçlara hızlı bir şekilde dönüş yapması gibi pek çok sebeple büyük bir başarı yakalamıştır. Kurulduğu günden bugüne yerinde uyguladığı stratejiler, aldığı reklamlar, cihazlar ve ürettiği kampanyalar nedeniyle kısa zamanda uzun bir yol kat etmiştir. Bu kadar hızlı büyümesinin yanında e-ticaret sektöründe de önde gelen isimlerden biri olmuş, aynı zamanda birçok insana istihdam sağlamıştır. 

Demet Mutlu Kimdir?

22 Ağustos 1981 doğumlu olan Mutlu, şu an 40 yaşındadır. New York’ta doğmuştur, eğitimini önce İtalya’da daha sonra New York’ta devem ettirerek bölüm birincisi olmuştur. Annesi bankacı, babası ise inşaatçı olan Demet Mutlu, anne ve babası için, “Bana güzel örnek oldular”. Demiştir. Trendyolu kurduktan sonra başarılarına başarı eklemiş ve daha sonra şirketi satması üzerine Ceo olarak işine devam etmiştir. Evren Üçok ile evliliğini bitirmiş ancak arkadaş olduklarını dile getirmiştir. Demet Mutlu, şu an mesleğini devam ettirmektedir. 

Demet Mutlu Nereli?

Demet Mutlu New York kentinde dünyaya gelmiş olsa da babası Ankara, Annesi ise Adanalıdır. 

Demet Mutlunun Eşi Kim?

Demet Mutlu, finans uzmanı olan Evren Üçok ile evlenmiştir. Çift, 2021 yılında gündeme gelmeden sessizce evliliğini bitirmiştir. 

Demet Mutlu Kimin Kızı?

Demet Mutlu, Bilal Mutlu’nun kızıdır. Bilal Mutlu şu an 77 yaşında ve inşaat sektöründe faaliyetlerini sürdürmektedir.

ÜLKÜ HÜR HAKKINDA

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Mail Bültenimize Kaydolun Ücretsiz Bonuslardan Haberdar Olun!

Online kurslarımızda güncellemeye gidildiğinden canlı yayın tarihlerimiz henüz belirlenmemiştir. Eğitimlerimizi ve canlı yayın tarihlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize kaydolun.

Ülkü Hür Kimdir?

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor.

Ülkü Hür, kadınların girişimcilik yoluyla güçlenmesi, iş dünyasında temsil edilmeleri ve kadın girişimciliğinin ve ekosistemin gelişmesi için sürdürdüğü çalışmalarla kadınların hayatlarına dokunmaya devam ediyor.

Fotoğraf çekmeyi, gezip keşfetmeyi ve fikir üretip, uygulamayı çok seven Ülkü Hür evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Girişimci Kadınlar Grubu kurucusu Ülkü Hür, verdiği eğitimlerin yanısıra Girişimci Kadınlar Akademisinin de kurucusudur. Ülkü Hür Girişimci Kadınlar Grubunun sesi olarak birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer almaktadır.