Vergi Muafiyeti Belgesi Nedir? Kimlere Verilir? Başvuru Şartları 

Vergi Muafiyeti Belgesi

Daha fazla eğitim görmek için abone olun!

Vergi muafiyeti belgesi, vergiden muaf olarak belirlenen iş kolları mensuplarına verilen belgedir. Kısacası, 3 yıl boyunca vergiden muaf olacağınızı belirtlen belgedir. Esnaf vergi muafiyeti belgesi ile kanunda yer alan hükümler çerçevesinde vergiden muaf olabileceksiniz.

İki muafiyet şekli vardır; 

  1. Tam muafiyet 
  2. Kısmi muafiyet

E-ticaret ile uğraşan kişilere yönelik ek bilgi; Ticari faaliyetler kapsamında 193 sayılı Gelir Vergisi kanununun 9’uncu maddesinde gösterilen esnaf vergi muafiyetine uyan kişiler ‘’Esnaf vergi muafiyeti belgesi’’ alabilecektir. Bundan faydalanmak için 2021 yılında olan geliriniz 240.000 TL’yi aşıyorsa bundan faydalanamazsınız.

Vergi Muafiyeti Belgesi Kimlere Verilir?

  • Gezici olarak sanatla uğraşan kişiler
  • Gezici çilingir, hallaç ve ayakkabı boyacısı gibi iş kolları
  • Gezici parekendeciler
  • Ziraatle uğraşmasına ek olarak motor, hayvan, traktör veya sandal ile eşya ya da insan taşıyanlar
  • Herhangi bir işçi çalıştırmadan evde eşya, örtü, çorap, çarşaf, nakış, hasır, fırça, paspas, turistik eşya, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, erişte, mantı, urgan ve ip vb. yapımı ile uğraşayanlar ve bunları satanlar
  • Bireyin kendi ürettiği el işi ürünlerini GVK 47. Maddeye paralel olarak uğraşanlar ve satanlar (el dokuma işleri, çini ve çömlek yapımı, kaşıkçılık, bastonculuk, lüle ve oltu taşı işlemeciliği, yorgancılık, yemeni ve oya işçiliği, sanatsal ve kültürel tarafı olan meslek kolları)

Vergi Muafiyeti Belgesi Nasıl Alınır?

Vergi muafiyeti şartlarını sağladığınızdan emin olduğunuz taktirde yaşadığınız bölgedeki vergi dairesine giderek esnaf muafiyeti başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu adımın sonucunda esnaf vergi muafiyeti belgesini edinebilirsiniz. Bu belgeye sahip olmak ücretsizdir.

Belgeyi 3 yıl kullanabilirsiniz. 3 yıl geçerliliği olan bu belgenin süresi bittiğinde tekrar vergi dairesine giderek edinmeniz gerekir. Eğer ki vergi muafiyetini bitirmek isterseniz tekrar vergi dairesine giderek iptal ettirebilirsiniz. 

Vergi muafiyet belgesini aldıktan sorna Türkiye’de kurulmuş olan bir bankada ticari hesap açma şartı bulunuyor. Faaliyetler, bu hesap üzerinden gerçekleştirilmelidir.

Vergi Muafiyet Belgesi Ne İşe Yarar?

Vergi muafiyet belgesi, 3 yıl boyunca esnaf muaflığından faydalanabilir. Evde üretim yapan ev hanımları sosyal medyadan ürün satabilir, e-ticaret siteleri üzerinden ürün satabilir. Girişimci kadınlar için çok güzel bir adım diyebiliriz.

Resmi Gazete’de yayınlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği’ni okumak için buraya tıklayabilirsiniz. 

ÜLKÜ HÜR HAKKINDA

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Mail Bültenimize Kaydolun Ücretsiz Bonuslardan Haberdar Olun!

Online kurslarımızda güncellemeye gidildiğinden canlı yayın tarihlerimiz henüz belirlenmemiştir. Eğitimlerimizi ve canlı yayın tarihlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize kaydolun.

Ülkü Hür Kimdir?

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor.

Ülkü Hür, kadınların girişimcilik yoluyla güçlenmesi, iş dünyasında temsil edilmeleri ve kadın girişimciliğinin ve ekosistemin gelişmesi için sürdürdüğü çalışmalarla kadınların hayatlarına dokunmaya devam ediyor.

Fotoğraf çekmeyi, gezip keşfetmeyi ve fikir üretip, uygulamayı çok seven Ülkü Hür evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Girişimci Kadınlar Grubu kurucusu Ülkü Hür, verdiği eğitimlerin yanısıra Girişimci Kadınlar Akademisinin de kurucusudur. Ülkü Hür Girişimci Kadınlar Grubunun sesi olarak birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer almaktadır.