Whatsapp’ın Kurucusu Jan Koum ve Başarı Hikayesi

Daha fazla eğitim görmek için abone olun!

Whatsapp’ın kurucusu Jan Koum, Ukrayna’da doğan Amerikalı bir girişimcidir ve uygulaması 19 milyar ABD doları karşısında satın alınarak en zengin Amerikalılar arasında girmiştir. Jan Koum hayatı bakımından incelendiğinde geçmiş yaşantısında fazlası ile fakirliği yaşadığı görülmektedir. Ukrayna’da fakir sayılabilecek bir ailede doğmuştur ve hayat şartlarının zor olduğu bir dönemde büyümüştür. Gençlik yıllarında annesi ve büyükannesi ile Amerika’ya göç ederek ailesini geçindirmeye çalışmıştır. Burada annesini genç yaşta kaybettikten sonra üniversite yıllarında Yahoo şirketinde altyapı mühendisi olarak iş bulmuştur. Bu şirketten ise sosyal medyaya olan ilgisini daha da derinleştirmek ve araştırma yapmak için istifa etmiştir ve bu adımı onu Whatsapp’ın kurucusu olma yoluna itmiştir.

Jan Koum’un Başarı Hikayesi Nedir?

Jan Koum, daha iyi bir geleceğe sahip olmak için Amerika’ya taşınmıştır. Burada temizlik işçiliği dahi yapmış ve annesinin kanser tedavisi süresince ona bakarken evde kendini bilgisayar programcılığı konusunda geliştirmiştir.  İkinci el olan birçok programlama kitabı satın almıştır ve gelecekteki ortağı olacak olan Brian Action ile tanışarak Yahoo’da işe başlamıştır. Burada çalıştığı süreçte şirketin sunucularında yaşanan bir problemi çözmesi ile şirkette gözde olmuştur. Jan Koum başarı hikayesi ise şirketten istifa ettiği dönemde başlamıştır. 

Koum, 2009 yılında yeni satın aldığı iPhone ile Appstore’da uygulama geliştirmeye merak sarmıştır. O dönem Jan MSN benzeri bir uygulama geliştirmek istemiştir. İlk başta durum belli etme uygulaması olarak ortaya çıksa da daha sonrasında mesajlaşma özelliği de eklenerek uygulama popüler hala getirilmiştir. Jan Koum’un başarı hikâyesi kısa manada incelendiğinde küçük bir girişimci olarak başlayan Jan 2007 yılında işe binadan 19 Milyara uygulamasını Zukemberg’e satmış ve zengin bir girişimci olduğu gözlemlenmektedir.

Jan Koum Nerelidir?

Jan Koum Ukrayna’nın Kiev şehrinde doğmuştur ve Yahudi kökenlidir. Koum daha sonrasında Amerika’ya taşınarak kariyerini burada devam ettiren başarılı bir Ukraynalı-Amerikan girişimci olmuştur

WhatsApp Kim Tarafından Kuruldu?

WhatsApp Messenger Jan Koum ve arkadaşı Brian Action tarafından kurulmuştur. Koum Facebook’a yaptığı iş başvurusundan Action ise Twitter’a yaptığı iş başvurusundan reddedilmiştir fakat ikili daha sonrasında bu şirkete sattıkları bir girişimcilik projesini geliştirebilmeyi başarmıştır.

Jan Koum Ne Tasarladı?

Jan Koum, 2009 yılında öncelikle telefonda durum belirtilebilen bir uygulama tasarlamıştır. Aynı yıl içerisinde Jan Koum tasarladığı ürün için yeniliğe gitmiştir ve uygulamasını mesajlaşılabilen bir platforma çevirmiştir. Koum bu sayede sms uygulamasına rakip olan devasa bir platform yaratmıştır.

Jan Koum’un Hayatındaki Dönüm Noktası Nedir?

Jan Koum mesleği olarak bilgisayarla ilgilenmeyi seçtiği günden beri adeta kendisini bir platform geliştirmeye hazırlamıştır. Bir teknoloji şirketinde çalışmakla yetinmeyip kendi ilgi alanlarının peşinden gitmek için istifa etmesi onun dönüm noktası olmuştur. Koum daha sonrasında da WhatsApp gibi çok güçlü bir uygulamayı geliştirerek aldığı kararın doğruluğunu kanıtlayan bir girişimde bulunmuştur ve bu olay onun dönüm noktası olmuştur. Koum’un hayatındaki bir diğer önemli dönüm nokrası ise Yahoo’dan istifa ettikten sonra başvurduğu Facebook şirketinden ret cevabı almasıdır. Aldığı bu ret cevabından sonra Koum kendi başına uygulama geliştirme sürecini daha da hızlandırmış ve dünya çapında büyük ilgi gören WhatsApp’ı tasarlamıştır.

İlgili İçerik: Demet Mutlu’nun Başarı Hikayesi

ÜLKÜ HÜR HAKKINDA

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor

Bu makaleler de ilginizi çekebilir

Mail Bültenimize Kaydolun Ücretsiz Bonuslardan Haberdar Olun!

Online kurslarımızda güncellemeye gidildiğinden canlı yayın tarihlerimiz henüz belirlenmemiştir. Eğitimlerimizi ve canlı yayın tarihlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize kaydolun.

Ülkü Hür Kimdir?

Ülkü Hür henüz ilkokul öğrencisi iken okuduğu kitaplar ve yağ tenekelerine ektiği reyhanları satarak başladığı girişimcilik serüvenine, 2017 yılında kurduğu Türkiye’nin en büyük dijital girişim platformu ve kadın oluşumu ‘Girişimci Kadınlar Grubu’ ile devam ediyor. Ülkü Hür, binlerce kadının markasını oluşturması, işini geliştirmesi ve hedefine ulaşması için verdiği eğitimler, seminerler ve atölyeler ile kadınların girişimcilik hayallerini gerçekleştirmesine öncülük ediyor.

Ülkü Hür, kadınların girişimcilik yoluyla güçlenmesi, iş dünyasında temsil edilmeleri ve kadın girişimciliğinin ve ekosistemin gelişmesi için sürdürdüğü çalışmalarla kadınların hayatlarına dokunmaya devam ediyor.

Fotoğraf çekmeyi, gezip keşfetmeyi ve fikir üretip, uygulamayı çok seven Ülkü Hür evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Girişimci Kadınlar Grubu kurucusu Ülkü Hür, verdiği eğitimlerin yanısıra Girişimci Kadınlar Akademisinin de kurucusudur. Ülkü Hür Girişimci Kadınlar Grubunun sesi olarak birçok etkinlikte konuşmacı olarak yer almaktadır.